ηλεκτρονικό περιοδικό του Γυμνασίου Μελιγαλά

Σταθμός S180301 - Μελιγαλάς

Ο   Κ Α Ι Ρ  Ο Σ
Μ Ε Σ Σ Η Ν Ι Α
επιμέλεια- κατασκευή σελίδας :Τσιλιβαράκης Γιάννης (μαθηματικός)

Καλύτερη θέαση με Internet Explorer 7+, Firefox 3+
Ανάλυση οθόνης 1024Χ768

(Αρ. Φύλλου 2)

στείλτο το σε εναν φίλο

(Αρ. Φύλλου 2)
Για γρήγορη πρόσβαση
ΤΕΥΧΗ

1ο

2ο

3ο
ΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΔΙΕΥΘYΝΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΟΥ Ν.ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
Έρευνα για το κάπνισμα

Σε έρευνα που πραγματοποιήθηκε το μήνα Φεβρουάριο με θέμα «Το κάπνισμα και οι επιπτώσεις του», τα αποτελέσματα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέροντα και αποτυπώνουν τις συνήθειες και την άποψη της τοπικής κοινωνίας για το θέμα του τσιγάρου. Από το δείγμα των 100 ατόμων που συμμετείχε στην έρευνα φαίνεται ότι οι άντρες καπνίζουν σε ποσοστό 72%, ενώ οι γυναίκες σε ποσοστό 68% δηλαδή ένα 70% κατά μέσο όρο.
Σε ερώτησή μας σχετικά με ποιο από τα δυο φύλα πιστεύουν πως καπνίζει περισσότερο, το 62% πιστεύει πως οι γυναίκες καπνίζουν περισσότερο ενώ το υπόλοιπο 38% πιστεύει το αντίθετο, άποψη που όπως φάνηκε δεν αληθεύει. Η πλειοψηφία των ερωτηθέντων (89%) γνωρίζει τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος  και μόνο ένα μικρό ποσοστό (11%) δεν τις γνωρίζει.
    Τώρα, όσον αφορά στο ρόλο του σχολείου και την ενημέρωση που πρέπει να παρέχει σχετικά με το κάπνισμα, η πλειοψηφία (89%) δήλωσαν ότι το σχολείο δεν ενημερώνει σωστά στο θέμα του τσιγάρου, ενώ το υπόλοιπο 11% πιστεύει το αντίθετο. Απογοητευτικά είναι τα αποτελέσματα σχετικά με το νέο νόμο περί απαγόρευσης του καπνίσματος αφού μόνο το 13% είναι υπέρ, ενώ το υπόλοιπο 87% είναι κατά. Μικρό είναι επίσης το ποσοστό αυτών που πιστεύουν ότι ο νέος νόμος θα δράσει αποτρεπτικά προς το κάπνισμα. Αυτό επιβεβαιώνεται και απ?το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία (97%) υποστηρίζει ότι για να σταματήσει κάποιος το κάπνισμα πρέπει να το θέλει ο ίδιος και όχι να του επιβάλλουν οι άλλοι ακόμα και με νόμους.
Το παθητικό κάπνισμα είναι επικίνδυνο για την υγεία πιστεύει το 89% ενώ το υπόλοιπο 11% δεν γνωρίζει ότι είναι επικίνδυνο να εισπνέουμε τον καπνό των άλλων. Στη συνέχεια, ρωτήσαμε αν τους ενοχλεί να καπνίζουν άλλοι μέσα στην παρέα τους και το 76% δήλωσε πως ναι, ενοχλείται, ενώ το υπόλοιπο 24% δήλωσε το αντίθετο.
Όλοι υποστηρίζουν ότι θα πρέπει να αναγράφονται στο πακέτο διάφορα προειδοποιητικά μηνύματα και επισημάνσεις σχετικά με το κάπνισμα και τις συνέπειές του, όπως: «Το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο του πνεύμονα» ή «Το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία» κ.λπ. Ο μισός πληθυσμός απ?τους ερωτηθέντες θεωρεί πως θα έπρεπε να απαγορευθεί εντελώς η πώληση προϊόντων καπνού και να μην πωλούνται τσιγάρα σε ανήλικους. Επίσης η πλειοψηφία (79%) πιστεύει ότι η κατακόρυφη αύξηση της τιμής του τσιγάρου ίσως απέτρεπε κάποιους από το να καπνίσουν.
    Κρίναμε απαραίτητο σε κάποιες ερωτήσεις να απαντήσουν αποκλειστικά οι καπνιστές. Διαπιστώσαμε ότι η πλειοψηφία των καπνιστών άρχισε το να καπνίζει σε ηλικία 15-20 ετών. Προς απογοήτευσή μας το ? του πληθυσμού άρχισε να καπνίζει σε ηλικία μόλις 10-15 ετών. Οι λόγοι για τους οποίους ξεκίνησαν το κάπνισμα ποικίλουν, με το 32% του πληθυσμού να θέλει να εντυπωσιάσει κάποιον, το 26 % από «μαγκιά», το 19% επειδή αισθανόταν μοναξιά και οι υπόλοιποι από περιέργεια ή επειδή κάπνιζαν στο φιλικό τους περιβάλλον. Τέλος οι μισοί καπνιστές καπνίζουν περίπου 10-20 τσιγάρα την ημέρα, το 17% καπνίζει 20-30, το 27% καπνίζει περισσότερα από 30 τσιγάρα ημερησίως και δυστυχώς οι μισοί μόνο από τους καπνιστές τηρούν το νέο νόμο κατά του καπνίσματος.

Καστανάς Γ.   Πανούσης Ν.   Χαραλαμπόπουλος Π.
Θα μπείτε σε εξωτερικό σύνδεσμο
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ
ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ